עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

הכותבת הינה מרצה, מנחה, מאמנת, יוצרת ומנטורית.
כחלק ממסע חיים שעברתי, אני מרצה את סיפור חיי "כנגד כל הסיכויים" ומלווה אנשים בבניית סיפור חייהם כהרצאה משמעותית ונגישה לקהל.
בשנים האחרונות הוצאתי ספר שירים "בדרך שלי", דיסק וספר ילדים "מראת הקסמים של אלונה". כיום אני משמשת גם ככותבת עסקית ושיווקית לארגונים ולפרטיים.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

למה כל כך קשה לנו לעשות שינוי?

12/02/2018 09:55
יעלה מיכל גנות
שינוי, פחד

אתם מכירים את התחושה הזו שבא לכם לנער את החיים שלכם כמו איזו שמיכה שדבקו בה כל מיני חלקיקים לא רצויים ואז לפרוש אותה מחדש ולהתבונן בה ואולי בכלל להשליך אותך וללכת לחפש שמיכה אחרת?

עצם הניעור מפיח בנו מין תחושת כוח כזו שהכול אפשרי ושנוכל להשיג כל דבר אותו נרצה... אנחנו אלה המנערים את חיינו מתוך בחירה ובזמן שאנו מחליטים ואף אחד לא יוכל לעצור אותנו ! אך התחושה המשכרת הזו משתכחת מליבנו ומראשנו מהר מאוד... 
וזה קורה כאשר אנו רק חושבים על המילה שינוי, אפילו לא הוגים אותה בקול רם.. 
ולמחשבה זו לרוב מתלווה מילה נוספת –פחד. 
זה כלל אינו משנה כמה אנו משתוקקים וזקוקים לשינוי: שינוי סביבת מגורים, החלפת מקום עבודה או תפקיד בעבודה, הצורך בהגשמה עצמית, מציאת זוגיות טובה או זוגיות בכלל וההשתוקקות לאותה שלווה פנימית ...
עם המחשבה הממלאת על שינוי, מיד נרגיש גם בניצני ההתנגדות שמתעוררים.
אני רוצה לכתוב היום על כמה התנגדויות שזיהיתי בתהליכי שינוי שעברתי ובתהליכים שעברו אנשים בסביבתי ודרכן לאפשר לכם לבחון התנגדויות הקיימות בתוככם ואולי אפילו להתחיל להתיידד עמן כדי להניע את השינויים בחייכם.

פחד מאובדן שליטה – הוא בעיני אחד הפחדים המשמעותיים ביותר, לפחות של האנשים בסביבתי. כשאנו עושים שינוי המשפיע על תחום מסוים, אנו מבינים כי ההשפעה למעשה היא הרבה יותר רחבה וניכרת לא רק בתחום בו בוצע השינוי כי אם במלוא תחומי חייו של האדם.
ביום בו בחרתי לעסוק בהגשמה עצמית דרך ריצה, כתיבת שירים, הליכה להרצאות של אנשים מוכרים יותר ומוכרים פחות שפרצו דרך בחייהם הוא היום שבו נפתח הסיכוי הממשי שלי למצוא זוגיות והיא אכן לא איחרה להגיע ולא הרבה אחריה הגיע שינוי הקריירה – כמו מגדל דומינו בו קובייה אחת מפילה את רעותה והכל נראה לפתע כל כך מובן והגיוני.

פחד מאי ודאות – רוב בני האדם אינם אוהבים שינוי ומעדיפים להישאר במקום הנוח, המוכר והידוע. ניסיתם פעם לשנות פעולה קטנה בחייכם? החלפת משחת שיניים? שינוי שעת הקימה? שינוי המקום והשעה בהם אתם רגילים לשתות קפה במקום העבודה?
כל אלה, כמה קטנים שלא יהיו עשויים לייצר שינוי לא צפוי בחיינו ולעיתים אף מהפכה שעשויה להביא אותנו למחוזות חדשים. ההרגלים והדפוסים שפיתחנו עם השנים מקבעים אותנו למציאות חיינו.

פחד מאובדן רווח - דרך ההתמכרות שחוויתי בצעירותי, הבנתי שבכל התמכרות על אף המחיר הכבד, טמון רווח גדול המותיר אותנו במקום של ההתמכרות ולא מאפשר לנו לשחרר אותה. כל מקום של קושי, בו אנו אוחזים לאורך זמן, מייצר עבורנו גם סוג של רווח משני לדוגמא: אצלי הייתה תחושה שקרית של כוח ושליטה בתוך הממלכה הפרטית שלי שיצרתי לעצמי. משהו שאף אחד לא יוכל לקחת ממני. השינוי והיציאה מההתמכרות דרשו ממני להחזיר את תחושת השליטה המאוזנת לחיי מבלי שאצטרך לחיות ביקומים מקבילים.

פחד מפרידה – כל שינוי טומן בחובו פרידה: מהרגלים, מדפוסי חשיבה ותקשורת, מאמונות וממערכות יחסים. הפרידה מחויבת על מנת שנוכל להכניס משהו חדש לחיינו. כשבחרתי לצאת למסע הפרטי שלי לחיפוש הייעוד, הבנתי שאני צריכה להניח לחלק מהנסיון והידע שצברתי בחיי לטובת לימוד של ידע חדש וכלים אחרים. זה היה קצת מייאש (אוףףףף צריך להתחיל הכל מהתחלה...) וגם קצת מבהיל כיוון שנותר בתוכי מעין ריק ותחושה כאילו לא עשיתי דבר בכל אותן השנים שחלפו.

והפחד האחרון הינו פחד משינוי הזהות - אנו רגילים לחשוב על עצמנו במונחים של מי אנחנו לפני השינוי, ופוחדים שהוויתור על התנהלות מסוימת ומוכרת תגרום לנו שלא נהיה עצמנו ומעבר לכך – כיצד הסביבה תתפוס את "האני החדש" שלנו?

אז מהו הפחד המרכזי המנהל אתכם? 
מהו אותו מקום ששווה לבחון לעומק על מנת להתחיל ולהניע את "גלגלי השינוי"?

Maya
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: